GCFLearnFree.org

One of the best-designed sites ever. Learning is made so easy.”

Online Learner

GCFGlobal.org
Creating Opportunities For A Better Life.®
  • All Topics
  • Money Basics
  • Shopping

Money Basics

Single page view print copy

Shopping

What's the better buy? Calculate the unit price and determine which product is the best buy:

  • Two packs of printer paper for $4.68

  • Three packs of printer paper for $6.10



If you calculated and figured that the three packs of paper are a better deal at a unit price of $2.03, you are correct. (The two packs cost $2.34 per unit.)

previous next
previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 next
Terms Of Use

©1998-2014 Goodwill Community Foundation, Inc. All rights reserved.